Main logo
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tider och trupper – här är guiden till helgens fyrnationsturnering

Landslaget samlas för en fyrnationsturnering i Söderhamn i helgen.
Här hittar du spelschemat och trupperna.

Annons

Svenskt jubel under VM i fjol. Fyrnationsturneringen i Söderhamn är den sista landslagssamlingen inför VM i Chabarovsk efter årsskiftet.

LÄS MER: Spelarna som Svenne Olsson tittar lite extra på i helgen

SPELSCHEMAT

Fredag 8 december:

15.30 Ryssland–Norge

19.00 Sverige–Finland

Lördag 9 december:

12.00 Sverige–Norge

16.30 Finland–Ryssland

Söndag 10 december:

10.00 Norge–Finland

14.00 Sverige–Ryssland

Almaz Mirgazov.

RYSSLANDS TRUPP:

Roman Chernykh (mv), Jenisej

Victor Kamenev (mv), SKA Neftyanik

Almaz Mirgazov, Jenisej

Yury Vikulin, Jenisej

Dmitry Savelyev, Volga

Emil Bikhuzin, Volga

Yanis Befus, SKA Neftyanik

Alan Dzhusoev, Jenisej

Vasily Granovskiy, Neftyanik

Vadim Chernov, Jenisej

Maxim Ishkeldin, Neftyanik

Sergey Shaburov, Dynamo Moskva

Artem Bondarenko, Neftyanik

Andrey Prokoyev, Jenisej

Pavel Bulatov, Dynamo Moskva

Evgeny Dergaev, Vodnik

Pavel Ryazantsev, Neftyanik

Vadim Arkhipkin, Broberg

Tuomas Määttä – given i Finlands trupp.

FINLANDS TRUPP:

Kimmo Kyllönen (mv), Vänersborg

Pertti Virtanen (mv), OLS

Pekka Hiltunen, LRK Tornio

Teemu Määttä, Sirius

Ville-Veikko Angeria, Akilles

Joonas Peuhkuri, Örebro

Niko Nissinen, WP-35

Markus Kumpuoja, Sirius

Samuli Helavuori, Bollnäs

Antti Ekman, LRK Tornio

Juho Liukkonen, Vänersborg

Tuomas Liukkonen, Kalix

Ville Aaltonen, Bollnäs

Ilari Moisala, Broberg/Söderhamn

Eetu Peuhkuri, Veiterä

Mikko Lukkarila, Vänersborg

Tero Määttälä, Örebro

Tuomas Määttä, Edsbyn 

Nikolai Rustad Jensen.

NORGES TRUPP:

Alexander Nygaard (mv), Stabæk

Simen Lyche Kjøllmoen (mv), Høvik

Didrik Land, Drammen

Sverre Jacob Brecheisen, Stabæk

Peder Remman, Surte

Petter Renstrøm Moen, Solberg

Christian Randsborg, Stabæk

Jonas Tjomsland, UNIK

Magnus Høgevold, Stabæk

Nikolai Rustad Jensen, Villa Lidköping

Mikkel Hæger, Surte

Sondre Bratvold Kristoffersen, Solberg

Petter Yngve Løyning, Stabæk

Fritjof Smith, Ullern

Simon Husby, Örebro

Robin Cras, Mjøndalen

Ole Stordahl, Sandviken

Fritiof Hagberg, Broberg/Söderhamn

Eirik Bø Johnsen, Solberg

Felix Callander, Vänersborg

Joel Othén konkurrerar med Patrik Hedberg om platsen som förstamålvakt.

SVERIGES TRUPP:

Patrik Hedberg (mv), Hammarby

Joel Othén (mv), Sandviken

Andreas Westh, Bollnäs

Martin Johansson, Villa Lidköping

Linus Pettersson, Sandviken

David Pizzoni Elfving, Hammarby IF

Per Hellmyrs, Bollnäs

Erik Säfström, Sandviken

Hans Andersson, Edsbyn

Daniel Berlin, Sandviken

Jesper Eriksson, Villa Lidköping

Adam Gilljam, Hammarby

Johan Löfstedt, Vetlanda

Christoffer Edlund, Sandviken

Erik Pettersson, Jenisej

Simon Jansson, Västerås

Joakim Andersson, Vetlanda

Christoffer Fagerström, Hammarby

Annons
Annons