Edwin Persson fick chansen att hoppa in en del med Ljusdals BK A-lag i Allsvenskan förra vintern, men det blev också spel med Järvsö i division 1.
Nu får 18-åringen från Ljusdal möjlighet till speltid i division 1-laget Selånger SK Bandy kommande säsong tack vare ett samarbete mellan SSK och LBK, rapporterar Selånger på sin hemsida.
"Den här sommaren har jag kört en hel del styrka och därmed blivit vassare på skridskorna. Jag har ett rätt bra skott också. Så här långt har jag inte varit startspelare i LBK, men fått en hel del speltid ändå. Jag byter främst som forward, men också en del på mitten", säger Edwin Persson till Selångers hemsida.
Annons
Annons
Persson tillägger:
"Det jag behöver är mer speltid. Det betyder att jag hoppas på att det ska gå att kombinera spel i LBK och Selånger."
Eric Westlund
060-19 72 81
eric.westlund@mittmedia.se