Bandypuls egna managerspel – Bandypuls Manager – är i gång för fullt med över 300 spelande lag. I Bandypuls Manager får du chansen att själv plocka ut din bästa elva och tävla mot andra.
Varje månad utser vi Månadens manager och i november kommer den från ett distrikt där bandyframgångarna vilat på sistone, bortsett från Söråkers damer, som spelat i Elitserien nyligen.
Annons
Annons
Medelpad saknas i finrummet, men Bengt Westlunds "SSK1" är åtminstone månadens vassaste lag i Bandypuls Manager med 128 poäng i november.
– Namnet på laget kommer från Selånger SK. Jag är uppvuxen i Bergsåker (stadsdelen Selånger kommer från) och bandyn har alltid varit i hjärtat, säger han.
Sonen Peter har liksom Bengt, som nu fyllt 70, spelat pojkbandy i klubben.
– Det är han som hjälper mig att sätta ihop laget. Han vet bättre.
Men vad har du sagt till om då?
– Litegrann. Jag har till exempel tagit ut Christoffer Edlund och Erik Pettersson. Och han Simon Jansson i Edsbyn. Och Svenne Olsson som tränare.
Blev du förvånad över att du var bäst?
– I fjol var jag ju fyra sammanlagt. Det är kul att det gått bra. Rätt vad det är så kan det gå åt andra hållet.
Han saknar ett elitlag i närheten, och tror inte att det kommer komma något heller inom den närmsta tiden. Inte förrän Sundsvalls kommun bygger en bandyhall.
– Jag saknar det jättemycket, men jag ser ingen ljusning förrän de har en hall. Och det har de väl inga pengar till just nu.
– Bandyn måste ha hallar, annars kommer sporten dö ut med klimatet vi har. Det är vad jag tror.
Tills vidare har han sina favoritlag i Hälsingland. Och dem följer han via Bandypuls.
Annons
– Jag har faktiskt tre favoritlag. Det är Broberg, Edsbyn och Bollnäs. Jag håller på dem alla tre, men känner extra för Broberg efter alla härliga matcher de hade mot Selånger när jag var ung... Sedan finns det lag jag inte gillar också. AIK tycker jag känns för ihopköpt.