Annons

Annons

Annons

Bandy

Ligachefen: "Överhängande risk att grundserien förlängs"

Uppskjuta matcher, intensivt spelschema, ekonomiska smällar – och en ovisshet om hur säsongen ska kunna slutföras.

Bandyn står inför två tuffa månader när grundserier, slutspel, kval och en finalhelg ska avgöras, samtidigt som det ska finnas en beredskap för allt.

– Det finns alternativa planer på hur säsongen slutföras, säger Per Selin, ligachef för elitserierna, och ser exempelvis en överhängande risk för att grundserien behöver förlängas.

Text

Annons

I dag verkställs de nya restriktionerna som påverkar samhället. Maximalt 500 åskådare på matcher är en regel som återigen sätter klubbarna i en svår sits. Per Selin, ligachef för ligaföreningen FSE som styr elitserien för dam och herr, konstaterar att bandysporten inte har mycket till val än att acceptera den verklighet som råder.

Annons

Annons

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan