Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

AIK förstärker ledarstaben – tar in Robertson

Först värvade man Per Fosshaug som huvudtränare.
Nu tar AIK även in före detta Tillbergatränaren Oskar Robertson i ledarstaben.
– Han är grym, säger Fosshaug till klubbens hemsida.

Han lämnade Tillberga mitt under den gångna säsongen efter att laget inte kunnat lyfta från jumboplatsen. Nu fortsätter Oskar Robertsons tränarkarriär när han kliver in som assisterande tränare till Per Fosshaug i allsvenska nykomlingen AIK.

Enligt klubbens hemsida var det just Fosshaug som gärna ville ha Robertson vid sin sida.

– Jag vill ha Oskar Robertson – han är grym, ska Fosshaug ha uttryckt enligt hemsidan. 

Sedan tidigare har klubben även värvat VSK-målvakten Andreas Bergwall som förutom att stå i mål också ska ingå i ledarstaben.

Klubben meddelar samtidigt att det kommer att presenteras en hel del nyheter de närmsta dagarna.