Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

De ska slåss om VM-guldet – här är alla lagens trupper till Chabarovsk

Artikel 45 av 157
Bandy-VM i Chabarovsk
Visa alla artiklar

Åtta länder gör upp om VM-guldet – men bara ett lag kan vinna.
Här är alla lagens trupper i Chabarovsk.

Annons

► Bandypuls sänder VM i Chabarovsk – här är matcherna du ser hos oss

GRUPP A:

Sverige

MÅLVAKTER:

Anders Svensson, 42 år, Edsbyn, 118 A-landskamper

Patrik Hedberg, 29 år, Hammarby, 14 A-landskamper

FÖRSVARARE

David Pizzoni Elfving, 32 år, Hammarby, 25 A-landskamper

Martin Johansson, 30 år, Villa Lidköping, 27 A-landskamper

Andreas Westh, 40 år, Bollnäs, 145 A-landskamper

Linus Pettersson, 30 år, Sandviken, 65 A-landskamper

Erik Säfström, 29 år, Sandviken, 62 A-landskamper

Per Hellmyrs, 34 år, Bollnäs, 120 A-landskamper

Hans Andersson, 35 år, Edsbyn, 96 A-landskamper

MITTFÄLTARE

Daniel Berlin, 30 år, Sandviken, 98 A-landskamper

Jesper Eriksson, 34 år, Villa Lidköping, 16 A-landskamper

Adam Gilljam, 27 år, Hammarby, 39 A-landskamper

Johan Löfstedt, 31 år, Vetlanda, 46 A-landskamper

Simon Jansson, 26 år, Västerås, 15 A-landskamper

ANFALLARE

Joakim Andersson, 24 år, Vetlanda, 15 A-landskamper

Christoffer Edlund, 30 år, Sandviken, 69 A-landskamper

Christoffer Fagerström, 25 år, Hammarby, 11 A-landskamper

Erik Pettersson, 22 år Jenisej, 26 A-landskamper

Följ VM med Bandypuls – ställ dina frågor inför mästerskapet här

Ryssland

MÅLVAKTER: 

Roman Chernykh, Jenisej

Denis Rysev, Neftyanik

FÖRSVARARE: 

Yuri Vikulin, Jenisej

Mikhail Prokopiev, Jenisej,

Pavel Bulatov, Dynamo Moskva

Vasily Granovsky, Neftyanik

MITTFÄLTARE: 

Alan Dzhusoev, Hammarby

Sergei Shaburov, Dynamo Moskva

Maxim Ishkeldin, Neftyanik

Janis Befus , Neftyanik

Vadim Chernov, Jenisej

Andrey Prokopiev, Jenisej

Vadim Arkhipkin, Broberg

ANFALLARE: 

Artem Bondarenko, Neftyanik

Diamond Mirgazov, Jenisej

Sergei Lomanov, Jenisej

Yevgeny Dergayev, Vodnik

Vladimir Kalanchin, Kuzbass

Norge:

MÅLVAKTER:

Alexander Nygaard, 31 år, Stabæk, 17 A-landskamper

Simen Lykke Kjøllmoen, 21 år, Høvik, 12 A-landskamper

FÖRSVARARE:

Anders Greger Svenn, 27 år, Kungälv, 20 A-landskamper

Sverre Jacob Brecheisen, 29 år, Stabæk, 20 A-landskamper

Peder Remman, 25 år, Surte, 22 A-landskamper

Petter Renstrøm Moen, 35 år, Solberg, 51 A-landskamper

Petter Yngve Løyning, 28 år, Stabæk, 32 A-landskamper

Kristian Hagen, 21 år, Nässjö, 9 A-landskamper

Christian Randsborg, 32 år, Stabæk, 50 A-landskamper

MITTFÄLTARE:

Magnus Høgevold, 31 år, Stabæk, 54 A-landskamper

Nikolai Rustad Jensen, 27 år, Villa Lidköping, 39 A-landskamper

Robin Nicolay Cras, 28 år, Mjøndalen, 39 A-landskamper

Fritiof Hagberg, 21 år, Broberg, 9 A-landskamper

Eirik Bø Johnsen, 27 år, Solberg, 28 A-landskamper

ANFALLARE:

Carl Isac Jerner, 22 år, Ready, -

Sondre Bratfold Kristoffersen, 24 år, Solberg, 18 A-landskamper

Felix Callander, 19 år, Vänersborg, 10 A-landskamper

Finland:

MÅLVAKT:

Kimmo Kyllönen, 35 år, Vänersborg, 58 A-landskamper

Pertti Virtanen, 32 år, OLS, 42 A-landskamper

UTESPELARE:Ville Aaltonen, 38 år, Bollnäs GIF, 146 A-landskamper

Samuli Helavuori, 26 år, Bollnäs GIF, 57 A-landskamper

Markus Kumpuoja, 29 år, IK Sirius, 77 A-landskamper

Juho Liukkonen, 34 år, IFK Vänersborg, 51 A-landskamper

Tuomas Liukkonen, 26 år, Kalix, 12 A-landskamper

Mikko Lukkarila, 31 år, IFK Vänersborg, 92 A-landskamper

Ilari Moisala, 34 år, Broberg, 83 A-landskamper

Teemu Määttä, 26 år, IK Sirius, 32 A-landskamper

Tommi Määttä, 21 år, Edsbyn IF, 9 A-landskamper

Tuomas Määttä, 21 år, Edsbyn IF, 30 A-landskamper

Eetu Peuhkuri, 28 år, Veiterä, 30 A-landskamper

Jimi Heinonen, 21 år, IK Sirius, 2 A-landskamper

Niko Nissinen, 24 år, WP-35, 5 A-landskamper

Ville-Veikko Angeria, 33 år, Akilles, 32 A-landskamper

Antti Ekman, 36 år, LRK, 66 A-landskamper

GRUPP B:

Kazakstan (två spelare ska bort):

MÅLVAKTER:Andrey Rein, Dynamo Moskva

Nariman Takirov, Akzhayik

FÖRSVARARE:Denis Maksimenko, Start

Anatoly Golubkov, Zorkij

Ivan Kozlov, Vodnik

Roman Sukhorukov, Vodnik

Maxim Riazanov, Volga

MittfältareDmitry Zavidovsky, Zorkij

Sultan Kadirzhanov, Akzhayik

Artem Vshivkov, Sibselmach

Anton Krapenkov, Kalix

Vasily Zhaukenov, Kuzbass

Vyacheslav Markin, Uralskij Trubnik

Andrey Gushchin, Zorkij

Leonid Bedarev, Zorkij

Ruslan Galyautdinov, Volga

Iskander Nugmanov, Høvik

Peter Gribanov, Akzhaiyk

AnfallareMaxim Utebaliev, Akzhaiyk

Evgeny Leonov, Sibselmach

Rauan Isaliev, Sibselmach

Sergei Pochkunov, Uralskij Trubnik

Ungern:

MÅLVAKTER

Tibor Botlik

Kristian Marosi

UTESPELARE:

Barnabás Bálint Szücs

Botond Félix Frajka

András Kordisz

Tamás Mezòcsáti

Antal Török

Péter Jankovics

Ferenc Norbert Muzsik

Dávid Molnár

Linus Schellin

Dávid Horváth

Norbert Fekecs

Tamás Gál

Gábor Balázs

Patrik Martin Nagy

Dániel László Bata

Tamás Bokor

Ludvig Jozsef Polgar

Dennis Elias Pacsa

Oleksiy Khomenko

USA:

MÅLVAKTER:

Gavin Ancheta, Tonka Bay Bombers, 2 VM-turneringar

Erik Kraska, Dinkytown Dukes, 5 VM-turneringar

Zack Wynne, Duluth Dynamo, 1 VM-turnering

UTESPELARE:

Mike Carman, Mississippi MoJo, 3-VM-turneringar

Andrew Knutson, Minneapolis Bandolier, 7 VM-turneringar

Alexander Zitouni, IFK Vänersborg, 1 VM-turnering

Mikael Lickteig, Tonka Bay Bombers, 4 VM-turneringar

Murphy Dwyer, Tonka Bay Bombers, VM-debutant

Mac Williams, Tonka Bay Bombers, 2 VM-turneringar

Zach Knight, Minneapolis Bandolier, VM-debutant

Greg Olson, Dinkytown Dukes, 3 VM-turneringar

Peter Knutson, Minneapolis Bandolier, 5 VM-turneringar

Wyatt Wenzel, Minneapolis Bandolier, 5 VM-turneringar

Jakob Blücher, UNIK, 5 VM-turneringar

Kevin Brown, Peace and Love City, 3 VM-turneringar

Daren Richardson, Jönköping, 10 VM-turneringar

Dane Erickson, Minneapolis Bandolier, 1 VM-turnering

Tyskland (preliminär trupp, kan komma att ändras):

MÅLVAKTER:

Victor Rud, RMESC Frankfurt

Paul Sr. Savchenko, RMESC Frankfurt

FÖRSVARARE:

Sergey Naab, RMESC Frankfurt

Theo Houck, Ullevål

Hauke Sander, RMESC Frankfurt

MITTFÄLTARE:

Dimitri Kuzmin, RMESC Frankfurt

Michael Dunaev, Dynamo Mayak

Alexander Kuznetsov, Dynamo Mayak

Alexander Kolyagin, Dynamo Mayak

Eugen Kudrin, RMESC Frankfurt

Aleksei Zigankov, RMESC Frankfurt

Niklas Laue, RMESC Frankfurt

ANFALLARE:

Paul Ewald, Dynamo Moskva

Paul Jr. Savchenko, RMESC Frankfurt

MISSA INTE:

Här är matcherna som Bandypuls sänder exklusivt från bandy-VM

VM dag för dag – så ser svenska landslagets schema ut i Chabarovsk

Här är truppen som ska försvara VM-guldet – Bandypuls sände live från presskonferensen

Bandypuls omdömen – spelare för spelare: "Största vinnarskallen i svensk bandy?"

Bandypuls hårdbevakar VM i Chabarovsk – här är vår uppställning i mästerskapet