Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Efter höftproblemen – då hoppas Villas skyttekung vara tillbaka

David Karlsson drogs med höftbekymmer förra säsongen.
Efter att isen smält opererades han – och nu har han satt upp ett mål om att vara helt återställd till seriepremiären.
– Allt rullar på och nu har jag börjat träna mer "riktig" träning så vi följer planen, säger han till klubbens hemsida.

Under förra säsongen stördes målfarlige David Karlsson av höftproblem.

Problem som han nu hoppas vara kvitt efter en operation där läkarna gick in och tog bort lösa benbitar och brosk.

Karlsson har sedan dess rehabiliteringstränat för att komma i form igen inför den kommande säsongen.

– Jag har vetat om detta ett tag så har varit inställd på en lång rehabtid och satt upp mål. Allt rullar på och nu har jag börjat träna mer "riktig" träning så vi följer planen. Det handlar om att bygga upp styrkan, rörligheten och konditionen, säger han till klubbens hemsida.

Karlsson tränar nu utefter den plan som fystränaren Gustav Fabiansson lagt upp.

Hittills har han inte drabbats av några bakslag.

Han hoppas nu kunna vara tillbaka i speldugligt skick under World Cup och planerar på att vara helt återställd till seriepremiären.

– Säsongen drog igång för oss i slutet av april så det är fullt fokus på kommande spel. Vi har avhandlat och utvärderat förra säsongen och förhoppningsvis dragit lärdom av vad som gick snett och vad vi ska förbättra, så vi har släppt det som har varit, säger han.