Onsdag 20 februari
Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Tränarfrågan löst för Edsbyn – Liw har funderat klart: "Jag behövde landa efter säsongen"

Det var ett väntat besked – men likväl ett välkommet sådant för Edsbyn.
Thomas Liw fortsätter som huvudtränare över nästa säsong.

Annons

Edsbyns tränarfråga har varit olöst en längre tid. Klubbens sportchef Stefan Karlsson har däremot inte visat något tecken på varken oro eller stress, utan aviserade tidigt att klubbens ambition var att förlänga med Thomas Liw.

– Det känns som att vi är ganska överens. Han har varit bortrest i några veckor och har precis kommit hem. Det är en formsak för att få till det. Vi tyckte att det funkade väldigt bra i fjol och jobbar för det igen, sade Karlsson i en tidigare intervju med Bandypuls .

På tisdagen blev det också officiellt – Thomas Liw har förlängt avtalet med Edsbyn och fortsätter som huvudtränare över säsongen 2016/17.

LÄS MER: Joakim Svensk i öppenhjärtlig intervju

– Att jag skulle köra vidare har varit klart ett tag, men jag behövde dock landa efter säsongen och reflektera en del. Det känns bra och vi är i full gång i en viktig förberedelseperiod. Vi har lyckats behålla stora delar av laget och även fått in nya bra spelare. Vi ser fram emot en spännande säsong, säger Liw i ett pressmeddelande.