Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Falun värvar återvändare från Peace & Love City: "Oerhört kul för oss"

Erik Stoor återvänder till Falun inför elitserieäventyret.
Närmast från Peace & Love City ansluter Stoor nu till Falun.
– Det ska bli otroligt spännande och kul det här, säger han till klubbens hemsida.

► (+) Silly seasons vinnare och förlorare – här är Bandypuls TV:s tabellranking: "Han kommer inte direkt till ett dukat bord"

Truppen inför Faluns elitserieäventyr till vintern tar mer och mer form.

Innan onsdagen hade klubben 14 spelare under kontrakt, varav tre målvakter.

Och nu har spelare nummer 15 anslutit.

Från Borlängegänget Peace & Love City återvänder nämligen Erik Stoor.

– Oerhört kul för oss. Vi känner ju till Erik, både som människa och spelare, och har haft ett konstant intresse i Erik sedan han lämnade föreningen 2012 och med avancemanget till Elitserien blev det äntligen en ’perfect-match’ så att säga. Erik har helt klart kapacitet för att spela i Elitserien, det har han visat i Bollnäs men också de senaste säsongerna i Allsvenskan där han helt klart varit i topp skiktet. Med Erik får vi in ytterligare professionalitet och rutin, säger Johan Kruse från Sportgruppen till klubbens hemsida.

Enligt Kruse har klubben ytterligare två till tre platser öppna i truppen till den kommande säsongen.

► (+) Skyttekungen blev back när Falu BS bytte sport – gjorde två mål ändå: "Blev väl lite för sugen"