Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Här är alla landslagstrupper till bandy–VM

Nyfiken på vilka spelare varje landslag ställer upp med i VM?
Här är en sammanställning över alla åtta landslag – nummer, namn och klubbtillhörighet.

Annons

FINLAND

Målvakter

23. Kimmo Kyllönen, IK Tellus

72. Pertti Virtanen, OLS22

Utespelare

6. Teemu Määttä, IK Sirius

8. Joonas Peuhkuri, IK Sirius

10. Mikko Rytkönen, JPS

11. Markus Kumpuoja, IK Sirius

14. Samuli Helavuori, Bollnäs GIF

20. Juho Liukkonen, Kampparit

21. Tuomas Liukkonen, Kampparit

22. Ville Aaltonen, Bollnäs GIF

46. Ilari Moisala, Volga

66. Tommi Määttä, Edsbyns IF

70. Rolf Larsson, Hammarby IF

74. Eetu Peuhkuri, Gripen Trollhättan BK

85. Pekka Rintala, Peace & Love City

87. Mikko Lukkarila, IFK Vänersborg

90. Janne Rintala, Västerås SK

99. Tuomas Määttä, Edsbyns IF

KAZAKSTAN

Målvakter

33. Andrey Rein, Vodnik

90. Ilyas Khairekishev, Universal Saratov

Utespelare

4. Anatolity Golubkov

5. Alexander Nasonov, Jenisey

7. Anton Khrapenkov, Kalix Bandy

8. Vasiliy Zhaukenov, HK Kuzbass

9. Evgeny Leonov, Sibselmash

10. Rauan Issaliyev, Sibselmash

11. Aleksandr Antonov, Vodnik

12. Maksim Riazanov. Volga

14. Ivan Kozlov, Vodnik

16. Roman Sukhorukov, Vodnik

17. Sergey Pochkunov, Uralskiy Trubnik

18. Leonid Bedarev, Kalix Bandy

19. Artem Vshivkov, Sibselmash

20. Sergey Perminov, Vodnik

21. Oleg Pivovarov, Vodnik

NORGE

Målvakter

11. Alexander Nygaard, Stabæk

20. Simen Lyche Kjøllmoen, Høvik

Utespelare

2. Anders Greger Svenn, Ullevål

3. Sverre Jacob Brecheisen, Stabæk

4. Peder Remman, Surte

5. Petter Renstrøm Moen, Solberg

6. Christian Randsborg, Stabæk

7. Fredrik Randsborg, Stabæk

8. Magnus Høgevold, Stabæk

9. Nikolai Rustad, Stabæk

10. Christian Waaler, Høvik

11. Sondre Bratvold Kristoffersen, Solberg

13. Petter Yngve Løyning, Stabæk

16. Robin Cras, Mjøndalen

17. Christian Hagen, Nässjö IF

21. Eirik Bø Johnsen, Solberg

22. Felix Callander, Sandvikens AIK/Peace & Love City

25. Fritiof Hagberg, Broberg

RYSSLAND

Målvakter

1. Roman Chernykh, Jenisej

30. Denis Rysev, Baika Energy

Utespelare

Yuri Vikulin, Jenisej

Valery Ivkin, SKA Neftyanik

5. Artem Bondarenko, SKA Neftyanik

8. Maxim Ishkeldin, SKA Neftyanik

10. Almaz Mirgazov, Jenisej

15. Alan Dzhusoev, Sandviken

17. Dmitry Savelyev, Vodnik

18. Sergey Shaburov, Dynamo Moskva

20. Janis Befus, Vodnik

21. Yuri Shardakov, SKA Neftyanik

23. Alexei Chizhov, SKA Neftyanik

29. Basil Granovskij, SKA Neftyanik

32. Pavel Bulatov, IFK Vänersborg

44. Nikita Ivanov, IFK Vänersborg

54. Alexander Antipov, SKA Neftyanik

55. Mikhail Prokopiev, Jenisej

88. Evgeny Ivanushkin, Baikal Energy

SVERIGE

Målvakter

13. Andreas Bergwall, Västerås SK

30. Patrik Hedberg, Hammarby IF

Utespelare

4. Per Hellmyrs, Bollnäs GIF

5. Andreas Westh, Bollnäs GIF

6. Daniel Berlin, Bollnäs GIF

8. Hans Andersson, Edsbyn IF

9. Johan Löfstedt, Vetlanda BK

15. Linus Pettersson, Sandvikens AIK

16. Erik SMidfielder, SKA Neftyanik

17. Daniel Mossberg, Sandvikens AIK

19. Patrik Nilsson, Bollnäs GIF

21. Christoffer Edlund, Sandvikens AIK

22. David Pizzoni Elfving, Hammarby IF

24. Martin Johansson, Villa Lidköping

40. Adam Gilljam, Hammarby IF

75. Jesper Eriksson, Villa Lidköping

83. Daniel Andersson, Villa Lidköping

95. Erik Pettersson, Sandvikens AIK

TYSKLAND

Målvakter

1. Viktor Rud, RMESC Frankfurt

30. Paul Sr. Savchenko, RMESC Frankfurt

Utespelare

2. Pawel Lytaev, RMESC Frankfurt

3. Dimitri Kuzmin, RMESC Frankfurt

5. Theo Houck, Ullevål

7. Michael Dunaev, Dynamo Mayak

8. Hauke Sander, RMESC Frankfurt

9. Alexander Kuznetsov, Dynamo Mayak

10. Alexander Kolyagin, Dynamo Mayak

11. Ewald Paul, Dynamo Moskva

13. Eugen Kudrin, RMESC Frankfurt

14. Fedor Mironov, Dynamo Mayak

15. Sergei Bitkov, RMESC Frankfurt

16. Eugene Maier, RMESC Frankfurt

17. Aleksei Zigankov, RMESC Frankfurt

19. Niklas Laue, RMESC Frankfurt

22. Paul Jr. Savchenko, RMESC Frankfurt

73. Sergei Naab, RMESC Frankfurt

VITRYSSLAND

Målvakter

1. Sergej Krivonogov, Polotsk

22. Artem Starodid, Sayany

Utespelare

2. Roman Nikitenko, Murmansk

3. Evgeny Sviridov, Polotsk

4. Mikhail Tarasenko, Strela

5. Dimitri Artemenko, Sibselmash

6. Daniil Garnitsky, Polotsk

7. Konstantin Savchenko, Serviko

8. Mikhail Pashnev, Strela

9. Sergej Yusupov, Serviko

10. Alexandr Kozlov, Lokomotiv Orenburg

11. Sergej Chernetzky, Murmansk

13. Georgy Kudrin, Polotsk

14. Andrej Maslov, Sibselmash

15. Matvej Azarenko, Sayany

16. Yuru Ziankou, Brest

17. Aliaxey Miankousky, Strela

18. Vyacheslav Bratchenko, Vostok

USA

Målvakter

32. Zach Wynne, Duluth Dynamo

37. Gavin Ancheta, Achieve Golden Dragons

Utespelare

4. Mac Williams, Achieve Golden Dragons

9. Andrew Knutson, Minneapolis Bandolier

10. Peter Knutson, Minneapolis Bandolier

18. Alexander Zitouni, IFK Vänersborg

19. Mike Carman, Mississippi Mojo

21. Daren Richardson, Jönköping Bandy

22. Greg Olson, Dinkytown Dukes

23. Joseph Welch, Minnesota Blades

24. Jake Rossman, Achieve Golden Dragons

26. Wyatt Wenzel, Minneapolis Bandolier

52. Jakob Blucher, Unik

59. Kevin Brown, Peace & Love City

71. Mikael Lickteig, Hamar IL

77. Brett Stolpestad, Minneapolis Bandolier

90. Dane Erickson, Minneapolis Bandolier