Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Här är alla resultat och matchfakta från annandagsbandyn

Full fart och massor av matcher.
Här är alla resultat från annandagsbandyn.

Annons

Bandyallsvenskan

Falu BS–Peace & Love City 3–4 (2–1)

Mål: 1–0 (31) David Jansson, 2–0 (33) David Forsell (William Liw), 2–1 (39) Erik Stoor, 2–2 (56) Patrik Allanson-Roos, 2–3 (60) Patrik Allanson-Roos (Kalle Hammar), 3–3 (83) Axel Jansson, 3–4 (89) Marc Samuelsson.

Hörnor: 11–7.

Utvisningar: Falu BS 0x10 min, Peace & Love City 2x10 min.

Domare: Andreas Broberg.

Publik: 946.

IF Boltic–Lidköpings AIK 1–4 (1–2)

Mål: 0–1 (3) Johan Karlsson , 0–2 (22) Johan Karlsson , 1–2 (31) Joakim Jansson, 1–3 (64) Johan Karlsson (Mattias Jansson), 1–4 (94) Johan Karlsson (Martin Hagman)

Hörnor: 9–6.

Utvisningar: IF Boltic 4x10 min, Lidköpings AIK 4x10 min.

Domare: Andreas Svensson.

Publik: 878.

Ljusdals BK–Västanfors IF Bandy 8–5 (2–3)

Mål: 0–1 (4) Klas Nordström (Johan Söderström), 0–2 (23) Klas Nordström (Gabriel Augustsson), 1–2 (29) Jonathan Sundberg (Christoffer Norgren), 1–3 (30) Klas Nordström (Jesper Flodström), 2–3 (34) Marcus Wikman (Jonathan Sundberg), 3–3 (53) Jonathan Sundberg (Christoffer Norgren), 4–3 (59) Jonas Pettersson (Olle Sundin), 5–3 (63) Artem Varlamov, 6–3 (67) Olle Sundin (Marcus Wikman), 6–4 (72) Jesper Flodström (Andreas Hjulström), 6–5 (74) Johan Söderström (Adam Johansson), 7–5 (79) Jonas Pettersson (Marcus Wikman), 8–5 (88) Jonas Pettersson (Artem Varlamov).

Hörnor: 13–2.

Utvisningar: Ljusdals BK 2x10 min, Västanfors IF Bandy 3x10 min.

Domare: Pavel Silinski.

Publik: Ej fastställt.

Nässjö IF–Tranås BoIS 9–3 (4–1)

Mål: 0–1 (4) Adam Rudell (Simon Hagström), 1–1 (13) Patrik Gustavsson Thulin (Alexander Heinhagen), 2–1 (26) Viktor Hulthammar (Markus Magnusson), 3–1 (33) Linus Nilsson (Viktor Hulthammar), 4–1 (36) Viktor Lindqvist (Alexander Heinhagen), 4–2 (47) Adam Rudell, 5–2 (56) Markus Magnusson, 6–2 (59) Viktor Hulthammar (Patrik Gustavsson Thulin), 7–2 (61) Hampus Svärdh (Viktor Hulthammar), 8–2 (68) Viktor Lindqvist (Anatoly Suzdalev), 9–2 (73)  Kristian Hagen (Viktor Svensson), 9–3 (92) Jacob Jonsson.

Hörnor: 9–7.

Utvisningar: Ljusdals BK 1x10 min, Tranås BoIS 2x10 min.

Domare: Niclas Skog.

Publik: 1307.

UNIK Bandy–Gustavsbergs IF BK 3–3 (0–1)

Mål: 0–1 (16) Fredric Rubin (Niklas Norevik), 1–1 (52) Edward Sigfridsson (Hannes Skagerlind), 1–2 (63) William Palmblad (Lasse Nykvist), 2–2 (77) Tobias Engstrand (Jerker Ortman), 3–2 (87) Tobias Engstrand (Nils Bergström), 3–3 (88) Anton Engström (Lasse Nykvist).

Hörnor: 11–5.

Utvisningar: UNIK Bandy 3x10 min, Gustavsbergs IF BK 4x10 min.

Domare: Gustav Bortas.

Publik: 250.

IFK Kungälv–GripenTrollhättan BK 2–5 (2–2)

Mål: 0–1 (21) Tony Eklind, 0–2 (23) Robin Karlsson, 1–2 (43) Mikael Lindberg, 2–2 (46) Kalle Öberg (Lukas Persson), 2–3 (53) Tony Eklind (Johan Skatz), 2–4 (72) Andreas Eriksson (Johan Skatz), 2–5 (85) Johan Skatz (Markus Hillukkala).

Hörnor: 3–6.

Utvisningar: IFK Kungälv 7x10 min, GripenTrollhättan BK 7x10 min.

Domare: Jacob Liljegren.

Publik: Ej Fastställt.

Åby/Tjureda IF–Frillesås BK 6–2 (3–2)

Mål: 1–0 (6) Filip Bringe, 2–0 (9) Filip Bringe (Johan Gunnarsson), 2–1 (17) Fredrik Åkerlind (Mattias Johansson), 3–1 (26) Andreas Lysell, 3–2 (45) Fredrik Brandin (Fredrik Åkerlind), 4–2 (54) Ulf Einarsson, 5–2 (57) Filip Bringe (Johan Gunnarsson), 6–2 (88) Filip Bringe (Victor Birgersson).

Hörnor: 4–8

Utvisningar: Åby/Tjureda IF 5x10 min, Frillesås BK 2x10 min.

Domare: Anders Berg.

Publik: 501.

Örebro SK Bandy–Nitro/Nora BS 7–3 (4–2)

Mål: 1–0 (15) Joonas Peuhkuri (Max Eriksson), 1–1 (17) Mattias Söderman (Viktor Erlandsson), 1–2 (35) Jesper Bryngelsson (Jakob Edström), 2–2 (37) Tero Määttälä (Johans Svensson), 3–2 (42) Johannes Camilton (Joonas Peuhkuri), 4–2 (45) Tero Määttälä (Sebastian Brandt), 4–3 (48) Jesper Bryngelsson (Tomas Knutsson), 5–3 (50) Jimmy Jeschinsky (Sebastian Brandt), 6–3 (69) Alexander Strand (Joonas Peuhkuri), 7–3 (85) Sebastian Brandt (Max Eriksson).

Hörnor: 6–10.

Utvisningar: Örebro SK Bandy 5x10 min, Nitro/Nora BS 2x10 min.

Domare: Magnus Ahlsén.

Publik: 903.

Elitserien

IFK Motala–Vetlanda BK 2–5 (2–4)

Mål: 0–1 (5) Daniel Johansson (Pontus Blomberg), 0–2 (9) Daniel Johansson (Patrik Johansson), 0–3 (18) Johan Löfstedt (Pontus Blomberg), 1–3 (21) Philip Florén (Albin Rohlén), 2–3 (24) Albin Rohlén (Hugo Lundqvist), 2–4 (31) Jesper Hvornum, 2–5 (68) Patrik Johansson (Joakim Andersson).

Hörnor: 6–8.

Utvisningar: IFK Motala 0x10 min, Vetlanda BK 2x10 min.

Domare: Daniel Labe.

Publik: 1748.

Tillberga–Västerås SK 3–9 (1–5)

Mål: 0–1 (5) Martin Landström (Tobias Holmberg), 0–2 (7) Simon Jansson (Simon Folkesson), 0–3 (16) Martin Landström (Mikael Olsson), 0–4 (31) Magnus Joneby (Simon Jansson), 1–4 (34) Niklas Engström (Jesper Hermansson), 1–5 (41) Ted Bergström (Simon Jansson), 1–6 (67) Simon Jansson (Emil Juhlén), 2–6 (68) Niklas Engström (Robin Andersson), 2–7 (76) Ted Bergström (Simon Jansson), 2–8 (80) Tobias Holmberg (Oscar Gröhn), 3–8 (85) Linus Wallentinsson (Kasper Sandgren), 3–9 (88) Martin Landström (Ted Bergström).

Hörnor: 3–9.

Utvisningar: Tillberga 3x10 min, Västerås 0x10 min.

Domare: Mikael Hillerius.

Publik: 3128.

Sandvikens AIK–Broberg 8–2 (4–1)

Mål: 1–0 (6) Daniel Berlin, 2–0 Christoffer Edlund (Daniel Berlin), 3–0 (28) Christoffer Edlund, 3–1 (39) Jonas Engström, 4–1 (44) Christoffer Edlund (Erik Säfström), 5–1 (52) Daniel Berlin (Erik Säfström), 6–1 (60) Christoffer Edlund, 7–1 (66) Christoffer Edlund, 8–1 (71) Rasmus Forslund, 8–2 (80) Ilari Moisala (Vadim Arkhipkin).

Hörnor: 8–5.

Utvisningar: Sandvikens AIK 1x10 min 1x5min, Broberg 3x10 min.

Domare: Adam Jokinen.

Publik: 2463.

Edsbyns IF–Bollnäs GIF 9–1 (4–1)

Mål: 1–0 (4) Mattias Hammarström (Daniel Burvall Jonsson), 2–0 (13) Oscar Wikblad, 3–0 (38) Mattias Hammarström (Matteus Liw), 4–0 (40) Stefan Larsson (Oscar Wikblad), 4–1 (44) Marcus Ståhl, 5–1 (61) Daniel Burvall Jonsson, 6–1 (67) Jonas Edling (Hans Andersson), 7–1 (76) Daniel Liw, 8–1 (84) Mattias Hammarström (Vadim Arkhipkin), 9–1 (89) Stefan Larsson (Hans Andersson).

Hörnor: 10–3.

Utvisningar: Edsbyns IF 0x10 min, Bollnäs GIF 1x10 min.

Domare: Ulrik Bergman.

Publik: 4351.

Hammarby IF–IK Tellus 7–4 (3–2)

Mål: 1–0 (3) Adam Gilljam, 1–1 (14) Jonas Enander (Joel Pettersson), 1–2 (16) Jonas Enander, 2–2 (23) Alan Dzhusoev, 3–2 (28) Kasper Milerud (Jesper Jonsson), 3–3 (51) Tobias Björklund (Joel Pettersson), 3–4 (53) Stig Fischer (Martin Deacon), 4–4 (55) Kasper Milerud (Ilja Grachev), 5–4 (56) Ilja Grachev (Alan Dzhusoev), 6–4 (90Mål: 1–0 (18) Martin Andreasson (Jesper Eriksson), 2–0 David Karlsson (Jesper Eriksson), 3–0 (47) Christoffer Norin (Tim Persson), 4–0 (61) Tim Persson (Johan Esplund). 5–0 (89) Christoffer Norin (Johan Esplund), 6–0 (93) Petter Björling (Martin Karlsson).

) Jesper Jonsson (Ilja Grachev), 7–4 (92) Jesper Jonsson (Christoffer Fagerström).

Hörnor: 7–2

Utvisningar: Hammarby IF 2x10 min, IK Tellus 2x10 min.

Domare: Jacob Hallkvist.

Publik: Ej fastställt.

Villa Lidköping–IFK Vänersborg 6–0 (2–0)

Mål: Mål: 1–0 (18) Martin Andreasson (Jesper Eriksson), 2–0 David Karlsson (Jesper Eriksson), 3–0 (47) Christoffer Norin (Tim Persson), 4–0 (61) Tim Persson (Johan Esplund). 5–0 (89) Christoffer Norin (Johan Esplund), 6–0 (93) Petter Björling (Martin Karlsson).

Hörnor: 10–7.

Utvisningar: Villa Lidköping 1x10 min, IFK Vänersborg 4x10 min.

Domare: Christoffer Aidesjö.

Publik: 5044.

Kalix Bandy–IK Sirius 3–1 (2–1)

Mål: 0–1 (23) Oscar Qvist, 1–1 (27) Johan Sundqvist (Anton Khrapenkov), 2–1 (42) Anders Englund (Toumas Liukkonen), 3–1 (85) Anton Voronchikhin (Alexey Sadovskiy).

Hörnor: 7–7.

Utvisningar: Kalix Bandy 1x10 min, IK Sirius 2x10 min.

Domare: Petri Kuusela.

Publik: 801.

Elitserien Dam

Villa-Lidköping–AIK Bandy 0–7 (0–2)

Mål: 0–1 (8) Linnéa Larsson (Anna Widing), 0–2 (28) Evelina Johansson (Linda Odén), 0–3 (49) Hanna Brusberg (Lovisa Elovsson), 0–4 (58) Linnéa Larsson (Diana Lipanova), 0–5 (70) Elena Goremykina (Linda Odén), 0–6 (75) Karina Lipanova , 0–7 (81) Anna Widing (Diana Lipanova).

Hörnor: 4–9

Utvisningar: Vill-Lidköping 2x10 min, AIK Bandy 4x10 min.

Domare: Emil Lindell.

Publik: 221.