Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Kaptenen förlänger med Gripen: "Vi ska vara med i toppen"

Gripens kapten Linus Rönnqvist har förlängt sitt kontrakt.
– Truppen är inte klar men vi ska vara med i toppen och kunna gå upp igen. Det är det självklara målet för mig, säger Rönnqvist till klubbens hemsida.

Linus Rönnqvist gör sin tredje säsong med Gripen. Nu står det klart att han förlängt sitt kontrakt med 1+1 år. Kaptenen ser fram emot att få jobba ihop med den nya tränarduon Peter "Prinsen" Karlsson och Pär Fahlén som han tidigare spelat med i Villa Lidköping.

– Det är en intressant kombo, båda två är nya i tränarsammanhang. Två bra personer med stort bandykunnande, säger Rönnqvist till klubbens hemsida.