Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Motalas glädjebesked – stortalangerna stannar: "Bästa stället för mig att utvecklas på"

Elias Gillgren och Viktor Spångberg har varit heta villebråd under silly season.
Nu står det klart att den talangfulla duon stannar i Motala.
– Jag har funderat ganska mycket fram och tillbaka, säger Spångberg, som valde mellan Motala och Vänersborg, till klubbens hemsida.

Både Viktor Spångberg och Elias Gillgren stod för starka insatser i Motala under den gångna säsongen.

Deras insatser gjorde att duon med framtiden framför sig gjorde att rykten om möjliga klubbyten under silly season var möjliga.

Men det blir alltså ingen flytt för någon av dem.

Under långfredagen meddelade Motala att båda spelarna förlängt sina kontrakt med klubben.

Vänsterhalven Spångberg har framför allt ryktats till Vänersborg, något han inte förnekar. Enligt Spånberg stod det just mellan en flytt till Vänersborg och att stanna i Motala, där valet blev det senare.

Men ryktena om en flytt tycker han inte varit av ondo.

– Väldigt roligt att man skapar intresse, ett kvitto på att man gjort någonting bra. Jag har funderat ganska mycket fram och tillbaka. Det enda konkreta intresse som fanns var från Vänersborg så det stod mellan att flytta dit eller att fortsätta i Motala. Förståelsen för mina hälsoproblem från IFK:s håll har varit väldigt stor, och det kombinerat med den trygghet jag känner i föreningen vägde till sist över till ett beslut att satsa vidare i IFK, säger Spångberg till klubbens hemsida.

Även backen Gillgren drog till sig intresse från andra klubbar efter sin debutsäsong i Motala, men valde alltså att stanna i klubben.

– IFK är en uppåtgående förening och jag känner att detta är det bästa stället för mig att utvecklas på, säger han.

► (+) Lista – här är hetaste namnen under silly season: "Det vattnas i munnen på sportcheferna"

► (+) Bandypuls silly-TV siar om Vänersborgs försvar – och återförenas med omtalade Anton från SM-finalen