Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Vetlanda bekräftar – ingen Löfstedt nästa säsong: "Tror inte på klubben"

Tidigare ville han inte utesluta en fortsättning.
Men nu lämnar lagkaptenen Johan Löfstedt Vetlanda.
– Johan har tyvärr meddelat oss att han inte vill fortsätta spela i VBK med hänvisning till att han inte tror på föreningen, säger Anders Freijd i sportkommittén, till lagets hemsida.

Läs också: (+) Efter ryktena – Johan Löfstedt om kontakten med Villa: "Finns några klubbar som är intressanta"

Johan Löfstedt är kontraktslös men ville ändå inte utesluta att det kunde bli en fortsättning i Vetlanda.

Nu bekräftar klubben att det definitivt inte blir en sådan. Under onsdagen ska han ha gett dem beskedet.

Det tycks ha funnits en stor oenighet kring klubbens framtid.

– Johan har tyvärr meddelat oss att han inte vill fortsätta spela i VBK med hänvisning till att han inte tror på föreningen och att vi inte har samma bild av potentialen i spelartruppen. Med tanke på att Johan har varit lagkapten och en av föreningens främsta representanter beklagar vi givetvis att vi inte har kunnat komma överens om en fortsättning, säger Anders Freijd i VBK:s sportkommitté.

Missa inte: (+) Bandypuls TV rivstartar silly season – här är Villas potentiella drömlag: "Ett av de bästa vi sett"