Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Vetlanda bekräftar – ingen Löfstedt nästa säsong: "Tror inte på klubben"

Tidigare ville han inte utesluta en fortsättning.
Men nu lämnar lagkaptenen Johan Löfstedt Vetlanda.
– Johan har tyvärr meddelat oss att han inte vill fortsätta spela i VBK med hänvisning till att han inte tror på föreningen, säger Anders Freijd i sportkommittén, till lagets hemsida.

Annons

Läs också: (+) Efter ryktena – Johan Löfstedt om kontakten med Villa: "Finns några klubbar som är intressanta"

Johan Löfstedt är kontraktslös men ville ändå inte utesluta att det kunde bli en fortsättning i Vetlanda.

Nu bekräftar klubben att det definitivt inte blir en sådan. Under onsdagen ska han ha gett dem beskedet.

Det tycks ha funnits en stor oenighet kring klubbens framtid.

– Johan har tyvärr meddelat oss att han inte vill fortsätta spela i VBK med hänvisning till att han inte tror på föreningen och att vi inte har samma bild av potentialen i spelartruppen. Med tanke på att Johan har varit lagkapten och en av föreningens främsta representanter beklagar vi givetvis att vi inte har kunnat komma överens om en fortsättning, säger Anders Freijd i VBK:s sportkommitté.

Missa inte: (+) Bandypuls TV rivstartar silly season – här är Villas potentiella drömlag: "Ett av de bästa vi sett"