Annons
Vidare till bandypuls.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Villa Lidköping förlänger med målvakt: "Här finns alla förutsättningar"

Under måndagen meddelade Villa Lidköping via sin hemsida att de har förlängt med målvakten Jon Karlsson.
– Det känns jättebra och skönt att det är klart, säger Karlsson till klubbens hemsida.

► Bandypuls sänder VM i Chabarovsk – här är matcherna du ser hos oss

Jon Karlsson skrev på för Villa Lidköping i april 2013 och har sedan dess blivit kvar. Med snart fem säsonger spelade i klubben, väljer han nu att förlänga ytterligare, och blir kvar i minst två säsonger till.

– Det känns jättebra och skönt att det är klart, nu är jag mest sugen på en fortsättning i Villa och utveckla mig själv som målvakt, här finns alla förutsättningar för att bli så bra som möjligt, säger Jon Karlsson till klubbens hemsida.

Karlsson har Lidköping som hemstad och moderklubben är Lidköpings AIK. De senaste två åren har han slagits om att vara förstemålvakt med Jesper Thimfors.

– Ja, Jesper har ju fått stå mer än mig, men jag jobbar på varje dag för att få spela ännu mer, nu är det första året som jag har varit skadefri så bara det är ju ett framsteg, säger Karlsson till klubbens hemsida.

Nu är Karlsson skadefri, och har alltså minst två år på sig att etablera sig som förstemålvakt i klubben.

Läs också: Veckans lag: "Backen bröt sig ut ur frysboxen"

Läs också: Villatränarens ilska mot förbundet – kritisk mot VM-upplägget: "Skit i ryssarna"

För Plus-kunder: Experternas tankar om VM-truppen: "Kan tycka att man ska ge yngre chansen"

För Plus-kunder: Klubbarna med besked om åttondelsfinalerna – och Bandypuls TV synar VM i Kina: "Skulle aldrig hända på herrsidan"

Här är matcherna som Bandypuls sänder exklusivt från bandy-VM

► Följ VM med Bandypuls – ställ dina frågor inför mästerskapet här

Bandypuls omdömen – spelare för spelare: "Största vinnarskallen i svensk bandy?"